

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 30 % |
| Height - Seated (Max) | 2.01 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 4.9022 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 2 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 5.1 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 3.3 mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 81 MHz |
| Current Rating | 3.6 A |
| DC Resistance (DCR) | 21 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 1 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 3.6 A |
| inductance tolerance | 30 % |
| Max DC Current | 4 A |
| Saturation Current | 4 A |
| Max Saturation Current | 4 A |
| Max Temperature Rise Current | 3.6 A |
| Temperature Rise Current | 3.71 A |
| Max Length | 5.1 mm |
| Max Width | 5.1 mm |
| Min Length | 4.7 mm |
| Min Width | 4.7 mm |
| Type | Wirewound |
Stock: 43
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18509
Ext.Price$0.18509
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18509 | $0.18509 |
| 10 | $0.16488 | $1.64880 |
| 50 | $0.14688 | $7.34400 |
| 100 | $0.13262 | $13.26200 |
| 500 | $0.11974 | $59.87000 |
| 1000 | $0.10811 | $108.11000 |
| 3000 | $0.09761 | $292.83000 |
